Teise ringi kaubandus on väga populaarseks saanud. Selle taga on keskkonnasäästliku mõtteviisi levik ja ka majanduslik mõttekus. Tundub arusaamatu, miks visata ära asja, mis on kasutuskorras aga sellest on lihtsalt välja kasvatud: riided ei mahu selga või on vanad mänguasjad ära tüüdanud või mõni mööblitükk enam ei meeldi. Inimeste vajadused ja võimalused ju muutuvad elu jooksul pidevalt. Kellegi kasutatud ese võib sellisel puhul edukalt olla mõne teise uus ja kõik on õnnelikud.
Mõne asja internetti müüki panek tundub tänapäeval kõigile jõukohane (kui mitte, küsi pere noorematelt arvutitoe teenust:)). Platvorme, kus seda teha on erinevaid ja igale maitsele. Nt. osta.ee, soov.ee, yaga.ee, FB Marketplace või igasugu ostu-müügigrupid FB-s. Muidugi peab arvestama, et see võtab oma aja- sorteeri, triigi, pildista, suhtle potentsiaalse ostjaga ja kasumi saamine ei ole ju kunagi päris kindel.
Pakutakse ka kasutatud riiete müümise teenust. Nt. emmystore.ee võtab müüki brändirõivaid. Siis pääsed ise sellest sebimisest, saadad lihtsalt paki ära ja loodad parimat.
Alati võib pakkuda üleliigseid asju sõprade-sugulaste-tuttavate ringile. Tavaliselt kujunevad pikapeale välja inimesed, kelle puhul on teada, mida võib pakkuda. Näiteks lastele vanuse järgi riideid-mänguasju. Mõni kogub nõusid või vanavara. Hea oleks leida endale ka kohalik käsitöömeister (vaibakuduja, õmbleja, agar taaskasutaja vms.), kellele pakkuda riieteks enam mitte sobivat või projektidest üle jäänud tekstiilimaterjali.
Mis võimalused siis veel on. Lähed kohalikule kirbukale müüma või rendid müügiboksi, jälle on ajakulu (boksi puhul ka rendikulu) kindlustatud ja müügitulemused ennustamatud. Kirbukatel kraami müümine võib olla hoopis võimaluseks veeta koos pere või sõpradega teistmoodi päev ja suhelda huvitavate inimestega.
Alati võib viia üleliigsed asjad Uuskasutuskeskuse, Sõbralt-sõbrale poodidesse või Humana kogumiskastidesse aga ka selline luksus pole igas piirkonnas kättesaadav. Mina saatsin varem Viljandi piirkonna elanikuna oma laste väikseks jäänud asju sugulastega Tallinnasse ja Tartusse. Palju tänu nende vastutulelikkuse eest! Viljandis avati nüüd ka Uuskasutuskeskus ja Humana riidekonteiner on olemas Viljandi jäätmejaamas, mis teeb Jätkusuutliku valiku tegemise kohalike jaoks jälle kergemaks.
Üleliigsetest asjadest vabanemine nõuab nii või teisiti teatavat energiakulu. Laias laastus peaks arvestama sellega, et mida rohkem sa oled nõus panustama info otsimisele ja kauba müümisele, seda suurem on selle tegevuse majanduslik tulu.
Asjade tasuta loovutamisega teise ringi- ja heategevuspoodidesse saavutad keskonnahoidliku tulu, kuna vähendad selle sammuga ületarbimisest tekkinud koormust keskkonnale. Samuti pole sul vaja soetada koju hoiustamistarvikuid: kaste, kotte, kappe, kummuteid vms.. Lisaks rõõm avaramast ja kergemini koristatavamast kodust. Nii, et päris tühjade pihkudega ei jää sa mingil juhul.
Kommentaarid